mofidik
Biten Steam Yaz İndirimlerinin Özeti - Baskı Önizleme

+- mofidik (https://mofidik.com)
+-- Forum: Oyun (https://mofidik.com/forum-9.html)
+--- Forum: Oyun İstemcileri (https://mofidik.com/forum-185.html)
+---- Forum: Steam (https://mofidik.com/forum-186.html)
+---- Konu Başlığı: Biten Steam Yaz İndirimlerinin Özeti (/thread-16.html)Biten Steam Yaz İndirimlerinin Özeti - mawendir - 09-07-2019

Merhabalar. 26 Harizan'da başlayan ve 9 Temmuz'da sona eren Steam yaz indirimlerini ve indirim etkinliğini inceleyeceğim. Biliyorsunuz, her indirim döneminde Steam bir etkinlik de yayınlıyor. Her etkinlik her dönemde farklılık gösteriyor konstept olarak. Bu yaz indirimindeki konsept ise bir yarış konseptiydi. Bu etkinlik aynı zamanda ne yazık ki bu zamana kadarki etkinlikler içerisindeki en karmaşık, en bug'lı ama aynı zamanda da en iyi etkinlikti bir yandan da. Kullanıcılardan etkinlik başlangıcında Tavşan, Kaplumbağa, Corgi (bir köpek türü), Domuz ve Papağan takımlarının arasından bir tanesini seçmeleri istendi. Maksimum puan, hızlandırmaya hazır puan ve nitro puanı da bu etkinliğin farklı elementlerinden biriydi ve ilk günler kullanıcıların bu sistemi kavraması açısından çok sıkıntılıydı. Maksimum puan, daha önceki "Çin Yeni Yılı" etkinliğinden kalan puanlarınızı ve bu indirimler sırasında yaptığınız harcamalara göre oluşan puanların toplamını belirtiyordu. Yani maksimum puan kazanabilmek adına tek yol cebinizden harcama yapmanızdı. Hızlandırılabilir puan ise, oyun kütüphanenizdeki oyunlardan başarım kazanarak elde edilebilen puanlardı ve bu puan, maksimum puanın üzerine çıkamıyordu. Bu puanı kazandıktan sonra, etkinliğin teması gereği, nitro ile hızlandırarak seçtiğiniz takımı hızlandırıyordunuz ve o gün takımınıza yarışı kazandırmaya çalışıyordunuz. Nitro ile hızlandırılan puanlar da, pit stop denilen etkinlik mağazasında harcanabiliyordu. Bu mağazada arkaplanlar, sohbet ifadeleri, etkinlik için özel hazırlanmış bir rozet ve 10 lira değerinde indirim kuponu bulunuyordu. Arkaplanlar ve sohbet ifadeleri kesinlikle dikkat dahi çekmedi. İndirim kuponu belki biraz daha rağbet çekti. Fakat bu etkinlikte en çok dikkatleri çeken etkinlik rozeti oldu. 100 puan başına 1, 1000 puan başına da 10 seviye atlatılabilen bu rozetin verdiği exp, şu ana kadar gelmiş geçmiş tüm rozetler içerisinde en çok exp veren ve steam profil seviyenizi yükseltmeyi en çok kolaylaştıran rozetti. Bu haliyle, klasik yoldan binlerce, on binlerce lira harcayarak steam seviyelerini güç bela, haftalar, aylar harcayarak yükselten kişilerin tepkilerini fazlasıyla çekti.

İşler elbette bununla da kalmadı. Corgi takımı, diğer 4 rakibine fark attı, takımlara katılım sınırı olmaması da herkesi Corgi olmaya itti. 5 takımdan her gün ilk 3'e giren takımlara mensup kişilerden bazı şanslı olanların istek listesindeki oyunlar da ödül olarak dağtıldığı için, yarışı önde götürmek çok önemliydi. Aradaki farkı dengelemek adına Steam bir kaç gün sonra bir kaç değişiklik yaptı ama işler daha da kötüye gitti. Üstelik, indirimin başladığı ilk saatlerde, sunucunun aşırı yük altında olduğu anlarda, çoğu insanın sunucu üzerindeki yük kalkana kadar, hesaplarındaki puan silinmeden sınırsızca rozet alabildikleri ortaya çıktı. Bazı kişilerin hesaplarında haksız yere binlerce, on binlerce puan belirdi. Etkinliğin sonunda da yine rastgele 5 bin kişiye istek listelerindeki oyunlar hediye olarak verildi.

Teknik aksaklıklar, bug'lar olmasa, istek listenizdeki oyunların (Cyberpunk 2077 gibi oyunlar dahil, bir kısıtlaması yoktu fiyat veya çeşit anlamında) her gün ödül olarak dağıtılması, binlerce oyunun çok büyük indirimlere girmesi ve yüksek exp veren rozet (kimileri için elbette kötü) dolayısıyla mükemmel bir etkinlikti. Ama teknik aksaklıklar, her indirim döneminde yaşanan Steam çökmeleri, etkinlik bug'ları vs. bu tür güzelliklerin önüne geçti gibi.

Yine de elbette Steam'e, ülkemizde sağladığı ucuz oyun fiyatları ve de üstüne sık sık yapılan çok büyük indirimler dolayısıyla çok teşekkür ediyoruz. Steam, Türkiye'de korsan oyunculuğu (hemen hemen) bitirmeyi başarmış, bu ekonomik zorluklara rağmen oyunları insanların satın alabilecekleri kadar ucuz yapan ve bir de indirime sokan bir kahraman adeta bizim için, her şeye rağmen...


This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.